סגירה
חזרה
סגירה
050-741-8886

הפרת צו שיפוטי

עוה"ד הילי פרייס
לעבירה של הפרת צו שיפוטי נודעת חומרה יתרה, שכן יורדת היא לשורש היותה של מדינית ישראל מדינת חוק ומערערת את סדרי המשפט החיוניים לקיומה של חברה תקינה. לגבי תחום התכנון והבנייה, נקבע כי מדובר בעבירות חמורות, הפוגעות פגיעה מהותית בשלטון החוק, בסדר הציבורי ובמדיניות תכנונית. ביהמ"ש העליון עמד על ההכרח בענישה חמורה, שתרתיע את היחיד ואת הרבים מלבצען. היות והמדיניות היא כי בתי-המשפט מצווים לתת יד למאבק בעבירות החמורות בתחום התכנון והבנייה, שהפכו לחזון נפרץ בימינו. לפיכך, נקבע כי כאשר עסקינן בעבירה של הפרת צו שיפוטי אין מניעה, גם אם מדובר בביצוע עבירה ראשונה של אי-קיום צו בית משפט, להטיל עונש מאסר בפועל. עם זאת, ביהמ"ש ייתן משקל ראוי לנסיבות הספציפיות הנוגעות לכל מקרה.
 
במסמך מדיניות שהוציאה המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין, פרקליטות המדינה, בשנת 2014 – ניתנה הנחיה לתביעה, ליישם את מדיניות הענישה המחמירה של בית המשפט העליון בעבירות התכנון והבניה. כמו כן, ניתנה הנחיה לבקש להטיל על הנאשמים עונשי מאסר בפועל, לרבות עבודות שרות, כבר בהליך הראשון בגין הפרת הצו, במקרים הבאים: כאשר מדובר בעבירות בנייה ו/או שימוש משמעותיות; מדובר בעבירות בנייה ו/או שימוש המבוצעות על רקע כלכלי – מסחרי; מקרים בהם מאז מתן הצו בוצעו עבירות בנייה ו/או שימוש נוספות. ככל שאין עותרים למאסר בפועל, הרי שכלל יש לעתור למאסר על תנאי והתחייבות. כמו כן, ראוי שהקנס בגין אי קיום הצו יהיה גבוה יותר מהקנס בגין עבירת הבנייה המקורית, וככלל יש לבקש שיכלול רכיב של קנס יומי. מקום שיש עניין ציבורי בביצוע מהיר של ההריסה, יש לבקש מביהמ"ש ליתן צו הריסה נוסף.
 
ביטוי למדיניות הענישה המחמירה ניתן למצוא בפסקי הדין הבאים: כך למשל ברע"פ 10571/08 מדינת ישראל נ' אהרון מלכיאל שעניינו בנייה ללא היתר ואי קיום צו שיפוטי ניתן קנס בסכום של 400,000 ₪ או שנת מאסר עבורו ומאסר על תנאי של 4 חודשים. כמו כן, בע"פ 2209-0907 מוחמד אבו ג'אבר נ' וועדה מקומית לתכנון קסם בגין אי קיום צו הריסה שיפוטי וכן שימוש חורג בנכס ניתן קנס בסך 200,000 ₪ וכן מאסר על תנאי של 3 חודשים למשך 3 שנים. בנוסף ברע"פ 6059/13 מחמוד כאלותי נ' מדינת ישראל בגין אי קיום צו שיפוטי וביצוע עבודות ללא היתר ניתן קנס בגובה 459,200 ₪, ו6 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים.
 
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (0) דירוגים | דירוג ממוצע (0)
קראו עוד
עוה"ד הילי פרייס
נעים מאוד!
הילי פרייס הנה עו"ד מומחית בתחום התכנון והבנייה, שייצגה אלפי לקוחות מרוצים. ביניהם יזמים, קבלנים, רשתות מסחריות ואנשים פרטיים בייזום פרויקטים, הליכי תכנון, התנגדויות, ליווי וייצוג בהליכים פליליים ועוד.
מומחי תכנון ובנייה
תכנון ובנייה
תחום התכנון והבנייה הנו מורכב וחשוב להכיר את כל המידע, החוקים והתקנות הקיימים שרלוונטיים אליו. היכרות עם המידע והתמחות משפטית בתחום התכנון והבנייה, מאפשרות להתמודד באופן חכם ואפקטיבי יותר עם רשויות החוק.
ייצוג בהליך פלילי
ייצוג פלילי
היעדר ייצוגו של האזרח עלול ליצור חוסר איזון משווע בינו לבין התובע מטעם המדינה, שלהבדיל ממנו, בקיא בהלכות החוק. לפיכך, במידה ומתנהלים נגדך הליכים פליליים לפי חוק התכנון והבנייה, מומלץ מאוד להיעזר בעו"ד מנוסה.
ייצוג בוועדת ערר
ליווי ועדת ערר
היעדר ייצוגו של מגיש הערר בפני וועדת הערר עלול ליצור חוסר איזון משווע בינו לבין התובעים מצד רשויות המדינה שעל החלטותיהן הוגש ערר, שלהבדיל ממנו, בקיאות בהלכות החוק. לכן, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין מנוסה.